نحوه مراقبت از مبلمان و وسایل چوبی

مبلمان مدرن

نظافت و مراقبت مبلمان و اثاثیه منزل به صورت درست و هوشمندانه، سبب می‌شود تا عمر مفید آن‌ها تا حد قابل توجهی افزایش یافته و شما را از هزینه‌های اضافی تعمیر و تعویض دور نگه دارد. خرید مبلمان و اثاثیه نو می‌تواند حسابی رو دست شما خرج بگذارد، در نتیجه شیوه صحیح نظافت و مراقبت مبلمان اهمیت زیادی خواهد داشت. در این مطلب قصد داریم تا مهم‌ترین نکات مراقب و نظافت مبلمان و سایر وسایل چوبی خانه و ادارات را به شما نشان دهیم، با ما همراه باشید.

استفاده از دستمال مرطوب برای نظافت مبلمان و اثاثیه چوبی

برای نظافت مبلمان و تقریبا هر چیز چوبی دیگری در خانه، یک ظرف حاوی آب و یک دستمال، تنها چیزی است که به آن نیاز دارید. ابتدا از ظرف حاوی آب  برای تمیز کردن کثیفی‌ها و جرم‌ها استفاده کنید و سپس با یک دستمال مرطوب سطح مبلمان و اثاثیه را پاک کنید و در نهایت با یک دستمال سطوح را خشک کنید. از همه پاک کننده های حاوی آمونیاک اجتناب کنید. آمونیاک می‌تواند به مبلمان چوبی آسیب برساند و از عمر آن بکاهد.

مبلمان خود را گردگیری کنید

از پارچه یا بُرس نرم، خشک و بدون پرز برای گردگیری و نظافت مبلمان خود استفاده کنید. گردگیری مرتب، به مراقبت مبلمان در برابر ریزگردها و رسوبات ناخواسته کمک می‌کند. دسترسی به تمامی قسمت‌های مبلمان برای نظافت مشکل خواهد بود، بنابریان سعی کنید قسمت‌هایی که دارای شیار و دور از دسترس هستند را با جاروبرقی گردگیری کنید.

همیشه از زیرلیوانی استفاده کنید

همیشه از زیرلیوانی‌هایی از جنس نمد یا چوب برای لیوان‌های حاوی نوشیدنی استفاده کنید، حلقه‌های ناخوشنیدی که این لیوان‌های حاوی نوشیدنی روی مبلمان و میز به جا می‌گذارند به سختی پاک می‌شوند، بنابراین هرگز اجازه ندهید آب روی سطح مبلمان چوبی شما باقی بماند.

ظروف و غذای داغ را روی مبلمان و میز قرار ندهید

با یک پارچه رومیزی از جنس الیاف طبیعی، دستکش فر یا یک  استند، مبلمان را از ظروف گرم محافظت کنید. قرار دادن صفحات داغ و ظروف به طور مستقیم بر روی سطح چوبی می‌تواند منجر به ایجاد لکه‌های سوختگی شود.

وسایل چوبی را دور از تابش مستقیم نور خورشید نگه دارید

نور خورشید می تواند سطوح چوبی را خشک کرده و گرمای آن نیز می‌تواند قطعات پلاستیکی و پولیش را ذوب کرده و ترک هایی ایجاد کند که به سختی ترمیم می‌شوند.

مراقبت مبلمان در برابر حیوانات خانگی

حیوانات خانگی می‌توانند به طور تصادفی مبلمان را خراشیده و خراب کنند. برای جلوگیری از آسیب دیدن مبلمان توسط حیوانات خانگی، سطوح چوبی را با یک پارچه از الیاف طبیعی، روکش صندلی یا پد محافظ بپوشانید.

رطوبت زیاد یا کم می‌تواند بر اثاثیه چوبی تأثیر بگذارد

چوب نسبت به شرایط خیلی خشک یا خیلی مرطوب حساس و آسیب‌پذیر است. رطوبت زیاد می‌تواند منجر به ایجاد کپک و پوسیدگی شود، در سمت مقابل خشکی بیش از حد می‌تواند مقاومت چوب را کاهش داده و درخشندگی آن را از بین ببرد.  شما باید برای مراقبت از وسایل خود، تعادل بین این دو را برقرار کنید، و اگر به درستی این کار را انجام دهید، تا سال‌ها وسایل چوبی شما همانند روز اول خواهند بود.

چوب ساج

مراقبت مبلمان در مقابل رطوبت و خشکی

برای جلوگیری از آسیب رطوبت یا خشکی به مبلمان ، این نکات را رعایت کنید:

  • از قرار دادن مبلمان چوبی در حمام یا محل‌های شستشو خودداری کنید.
  • دمای ثابت خانه خود را حفظ کنید. تغییرات شدید دما می‌تواند سطح رطوبت را تحت تأثیر قرار دهد، و این موضوع می‌تواند محیط را مرطوب‌تر کند.
  • هرگز اجازه ندهید رطوبت بین شیشه و سطح چوب به دام بیفتد. اگر بر روی میز خود شیشه قرار می‌دهید همیشه پس از نظافت سطح چوب، از خشک شدن کامل سطوح اطمینان حاصل کنید.
سبد خرید