انواع چوب و موارد استفاده از آنها

درختان و چوب، بخشی جدایی ناپذیر از تمدن ما بوده است. انواع مختلف چوب از زمان دیرینه سنگی برای ساخت ابزار، سلاح، ساختمان و مبل استفاده می شده است. از زمان های قدیم ، استفاده از چوب بستگی به هزینه ، کیفیت و در دسترس بودن آن داشته است.

چوب را می توان به طور کلی به دو دسته چوب نرم و چوب سخت طبقه بندی کرد. تراکم، عامل اصلی تعیین کننده مقاومت چوب است. چوب های سخت ، از چوب های نرم متراکم تر، قوی تر و با دوام تر هستند.

چوب نرم :

چوب نرم از درختان مخروطی می آید. این درختان به عنوان درختان همیشه سبز نیز شناخته می شوند ، زیرا تا زمانی که درختان جدید نکنند، آنها نمی ریزند. چوب نرم معمولاً در مناطقی با آب و هوای سرد رشد می کند. درختان مخروطی به سرعت رشد می کنند. بنابراین ، آنها در مقایسه با چوب سخت ارزان تر هستند. آنها پایدارتر هستند زیرا می توانند به راحتی رشد کنند. انواع مختلفی از چوب نرم وجود دارد که در زیر ذکر شده است:

چوب کاج :

چوب کاج یک چوب نرم با رنگهای سفید یا زرد روشن است که وزن کمی دارد و در برابر انقباض و تاب خوردگی مقاومت دارد. کاج  در بیشتر نقاط نیمکره شمالی رشد می کند و در هند،غرب هیمالیا، آسام و ناگپور یافت می شود.

موارد استفاده :

برای ساخت انواع مبلمان، قاب درها و پنجره ها، کفپوش و ….استفاده می شود.

چوب کاج

چوب سرو :

چوب سرو یک چوب نرم گره دار است که دارای رنگ قهوه ای قرمز با خطوط روشن است. سرو در مقایسه با سایر چوب ها، بسیار نرم است. بافت چوب یکنواخت است و در برابر پوسیدگی و حشرات بسیار مقاوم است. این نوع چوب در هند، کشمیر و آسام یافت می شود.

موارد استفاده :

این یکی از انواع چوب های معروف است که برای آستری کشوها، صندوقچه و جعبه ها استفاده می شود. جعبه های ساده و گنجه های قدیمی نیز از این چوب ساخته شده است.

چوب صنوبر:

چوب صنوبر قوی و سخت است ولی مقاومت کمی در برابر پوسیدگی دارد. این چوب از نظر وزن بسیار سبک است. صنوبر در آمریکا، اروپا، آسیا، آلاسکا و کانادا و ….. یافت می شود.

موارد استفاده :

معمولاً در ساخت کشتی، هواپیما، نردبان، روکش و …. استفاده می شود.

چوب صنوبر
چوب سخت

چوب سخت :

چوب سخت از درختان برگریز تهیه می شود که برگهای پهن دارند و میوه یا آجیل تولید می کنند. به طور کلی در زمستان غیر فعال هستند. چوب های سخت در مقایسه با چوب های نرم ساختار متراکم تری دارند. انواع مختلف چوب سخت در زیر توضیح داده شده است :

چوب ساج :

چوب ساج یکی از محبوب ترین انواع چوب در این دسته بندی است. رنگ آن زرد تا قهوه ای تیره و بسیار سنگین، بادوام و مقاوم در برابر آب و هوا و تابش نور است. روغن های طبیعی داخل این درخت وجود دارد آن را در برابر موریانه و آفات مقاوم می کند. ساج در مقابل انواع دیگر چوب بسیار گران است. به طور کلی در مرکز و جنوب هند یافت می شود. این چوب یکی از پرطرفدارترین انواع چوب برای مبلمان در هند است.

موارد استفاده :

معمولاً از این چوب به عنوان ساخت و ساز در صنعت ساختمان، درب، پنجره ها و پارتیشن های چوبی استفاده می شود. این یک انتخاب عالی برای مبلمان فضای باز مانند نیمکت های باغ و صندلی های نشیمن است.

چوب ساج

چوب بلوط:

چوب بلوط را می توان به دو نوع اصلی تقسیم کرد: سفید و قرمز. نوع قرمز به بلوط سیاه (اشاره به پوست آن) نیز معروف است.  کار روی این چوب بسیار آسان است. مقاومت خوبی در برابر رطوبت  و قارچ دارد. بلوط در مناطق مختلف آمریکا، آسیا، شمال آفریقا و اروپا یافت می شود.

موارد استفاده :

چوب بلوط انتخاب عالی برای مبلمان خانگی و اداری مانند کتابخانه، کابینت و…. است. به دلیل خاصیت مقاوم در برابر رطوبت در ساخت کشتی و قایق نیز استفاده می شود. متخصصان دکوراسیون داخلی از بلوط برای کف پوش، سازه های چوبی و تولید روکش استفاده می کنند.

چوب راش :

چوب راش یک چوب مستحکم و سنگین با منافذ ریز است. رنگ آن صورتی روشن و نسبت به چوب ساج و بلوط ارزان تر است. کار با چوب راش بسیار آسان است زیرا در برابر شکستگی و تاب خوردگی بسیار مقاوم است. استفاده از چوب راش در فضای بیرون، پیشنهاد نمی شود. این چوب در اروپا، آسیا و آمریکای شمالی یافت می شود.

موارد استفاده :

چوب راش جزو موارد پرطرفداری است که تولیدکنندگان در صنعت مبلمان از آن استفاده می کنند. تمام محصولات پیرو از این نوع چوب تولید می شود.

چوب راش
سبد خرید